Neden ”Eyüp” ?

Yıllardır evden eve nakliyat hizmeti verdiğimiz bu güzel ilçenin böyle önemli değerlerinden bahsetmemek olmaz diye düşündük ve İstanbul’un güzide mekanlarından Eyüp’ü ”Eyüp” yapan sahabe efendimiz Ebu Eyyub El-Ensari hazretlerini yadedelim  istedik bu yazımızda.

”İstanbul’un manevi fatihi” olarak da anılan Ebu Eyyub (ra) İslamiyet’in doğuşu diyebileceğimiz yıllarda Ensar’dan İslâmiyet’i kabul eden ilk kişiydi ve ömrü boyunca da önde gelen sahabelerden biri oldu. Rivayet edildiği üzere Resul-i Ekrem (asm) Medine’ye hicret ettiğinde Medineli Müslümanların her biri onu evinde misafir etmek istediler. Ancak Hz. Peygamber (asm), bir tercih yaparak onları gücendirmek istemiyordu. Bunun için devesinin çökeceği yere en yakın eve misafir olacağını söyledi. Kendisini taşıyan devenin önce bir yere çöktüğü, buradan hemen kalkıp biraz ileride tekrar çöktüğü görüldü. Resulullah (asm) oraya en yakın olan ve dedesi Abdülmuttalib’in annesi tarafından kendisine yakınlığı da bulunan Ebu Eyyûb’un (ra) evine yerleşerek burada yedi ay misafir kaldı.

Bu olaydan sonra da Peygamberimiz’in (asm) yanından ayrılmayan Ebu Eyyub (ra)’ın katıldığı seferlerin sonuncusu, Müslümanların ilk İstanbul kuşatması oldu. Vefatının ardından mezarı, vasiyeti üzerine İstanbul surlarına olabildiğince yakın bir noktaya defnedildi. Yıllarca Bizans halkı tarafından ziyaret edilen kabri, II. Mehmet İstanbul’u fethinden sonra düzenledi ve bir camii inşa edilmesi emrini verdi. 1458 yılında günümüzde çokça ziyaret edilen Eyüp Sultan Camii ibadete açıldı.

Eyüp’ü Eyüp yapan şahsiyet Ebu Eyyub El- Ensari Hazretlerini tekrar rahmetle, minnetle anıyoruz. Bizlere miras bıraktıkları bu güzel şehirde yaşayanlara kendi uzmanlık alanımız olan nakliyatla ilgili tüm konularda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Görüşmek üzere..