Neden ”Alibeyköy” ?

Herkese merhaba.. Siz değerli İstanbullulara yıllardır evden eve nakliyat hizmeti verdiğimiz ilçelerden biri olan Eyüp’ün ön plana çıkan semtlerinden Alibeyköy’den bahsedelim istedik biraz.

Alibeyköy, geçmişinde mısır tarlaları ile bilindiğinden günümüzde aynı tarlalardan eser olmamasına karşın semtin girişindeki dev mısır heykelinde de görülebileceği gibi semtin sembolü olarak seçilmiştir. Alibeyköy nüfusunun çoğunluğunu, 1950-1960 yılları arası o dönem Yugoslavya Federasyonu olan şimdi ise Makedonya ve Kosova Arnavutları oluşturmaktadır. Alibeyköy Arnavutları genellikle, kuyumculuk ve tatlıcılık işleri ile uğraşmaktadır. Bunun yanı sıra komşu mahalleler olan Çırçır ve Karadolap mahallelerinin yerlileri de Arnavutlardır.

Bu güzel semte adını veren Ali Bey, Karesi Beyliği Emirlerinden Evrenos Gazi’nin oğlu Ali Bey’dir. Hizmetlerinden ötürü Orhan Bey, Evrenos Bey’e vakıf için İstanbul’da istediği yerleri bağışlamıştır.

Evrenos Gazi’nin oğlu Ali Bey de zamanının Osmanlı sultanlarından olan Fatih Sultan Mehmet’i fetihlerinde desteklemiş ve o da babası gibi Fatih Sultan Mehmet tarafından iltifat görmüş ve günümüzdeki Alibeyköy semti sınırları içindeki bir çiftliği kendisine mülk olarak vermiştir. Semtin adı da onun işte sözü geçen Ali Bey’den ötürü Alibeyköy olmuştur.Ali Bey 1485 yılında vefat etmiş ve Yenice-i Vardar’daki türbesine gömülmüştür.

Ruhları şad, makamları cennet olsun.